Pokud patříte mezi majitele půdních prostor, nemusíte je používat pouze jako skladiště pro nepotřebných nebo málo používaných věcí. Také nemusí sloužit jako náhrada za sušárnu. Velmi moderním se stává využití půdních prostor pro bydlení. Je-li půda malých rozměrů, může to být třeba pokoj pro návštěvy, jestliže disponujete půdou rozměrů větších, můžete ji upravit na další bytovou jednotku. Je však potřeba ji dokonale zrekonstruovat, zaizolovat a zkontrolovat střechu. Vzhledem k tomu, že na půdě nebývá, ve většině případů, dostatek přirozeného světla, měli byste pouvažovat o střešních oknech. Kromě toho, že do místnosti přivedou světlo, umožní vám její lepší větrání. Jak si vybrat takové střešní okno, které by bylo vhodné? Nechte se inspirovat. Různé modely nabízejí třeba Velux, Vekra nebo Roto.
Na co se zaměřit při výběru střešního okna?
Než se vydáte do obchodu nebo začnete prohlížet e-shopy specializující se na střešní okna, je potřeba si dobře promyslet, co od střešního okna očekáváte, jaké jsou vaše finanční možnosti a také možnosti půdního prostoru, do kterého hodláte jedno nebo více oken umístit. Vzhledem k tomu, že okna bude potřeba pravidelně otevírat, měla by se dobře ovládat. Kromě toho, že do místnosti přivedou denní světlo a čerstvý vzduch, měla by zajistit eliminaci případných tepelných ztrát. Také je potřeba vybrat stínění, jinak půdní prostor během horkých letních dnů promění ve skleník. Tomu zabrání vhodně zvolené žaluzie nebo rolety do střešních oken. Na paměti mějte také sítě proti hmyzu.
Materiál a umístění střešních oken
Především záleží na velikosti půdního prostoru a možnostech střechy. Lze použít jedno střešní okno nebo sestavu. V té jsou umístěna dvě, nebo dokonce i více oken, vedle sebe nebo nad sebou. Nejčastějším materiálem je plast nebo dřevo. Dřevěné střešní okno bývá více v oblibě. Kromě toho se dají oba materiály vhodně kombinovat.
Vzhledem k tomu, že dřevo je materiál přírodní, těší se větší oblibě. Kromě toho nabízí dobré tepelné a izolační vlastnosti a je to materiál více estetický. Nevýhodou je jeho údržba a také je citlivější na vlhkost, které se na střeše nevyhnete. Pro jeho povrchovou úpravu se využívá lakování. Vhodnou volbou jsou takové druhy dřeva, které obsahují více pryskyřice, ta mu dodá vyšší odolnost a delší životnost. Mezi takové patří dřevo třeba z borovice. Dřevěná okna do podkroví volte tam, kde je nižší vlhkost, ideální tedy nebude koupelna nebo kuchyně, pokud zrovna není v otevřeném prostoru.
Mezi jejich výhody patří především vyšší odolnost proti vodě (jsou tedy dobrou volbou do koupelen nebo kuchyní) a UV záření a minimální potřeba údržby. Nevýhodami pak může být vyšší pořizovací cena, náročnější oprava a někdo tento materiál vnímá jako neekologický.
Stínění střešních oken
Jak již bylo řečeno výše, během parného léta, kdy na střechu praží, téměř během celého dne, sluneční paprsky, by střešní okna mohla půdní prostor proměnit ve skleník. Proto je vhodné popřemýšlet o stínění. Opět se nabízejí různé možnosti. Základní rozdělení je stínění venkovní a vnitřní. Dále pak se rozhodujete mezi stíněním na ruční nebo elektrické ovládání a konečně pak, zda si pořídíte žaluzie, rolety nebo markýzy.
Vnitřní stínění nemusí odolávat vnějším vlivům v podobě počasí, proti bývá mnohdy levnější. Nevýhodou je, že pohlcuje paprsky až uvnitř prostoru, ten se více zahřívá. Vnější stínění musí vydržet změny počasí, je potřeba jej vyrábět z odolnějších materiálů, které bývají dražší. Výhodou je, že pohlcuje sluneční paprsky ještě, než se dostanou do prostoru půdního bydlení, to se tak zahřívá méně, oproti stínění vnitřnímu.
Ve většině případů se dá pořídit venkovní i vnitřní stínění na ovládání ruční i elektrické nebo jejich kombinací. Elektrické mnohdy bývá řešeno také na dálkové ovládání. Ruční ovládání nabízí volbu mezi tahem za profil nebo ovládacím kolečkem, které je umístěno na boku.
Řešení jsou různá, někteří výrobci nabízejí modely vyráběné přímo na míru, záleží jen na vašich představách a především na finančních možnostech. Vždy se však vyplatí volit kvalitní výrobky, i za cenu vyšší ceny. Investice se vrátí v podobě vyšší životnosti a minimální potřeby péče a údržby.