Kámen se používá ke stavbě domů i jejich zkrášlování již po staletí. Břidlice, kvarcit, pískovec a žula patří mezi nejvíce používané kameny pro obležení na fasádu domu, ale i do interiéru.
Kamenné obložení, ačkoli není „živé“ dodá domu přírodní nádech, kromě toho má mnoho funkčních vlastností.
V posledních letech se na trhu začala objevovat imitace přírodního kamene, vyrobena převáženě ze směsi cementu, kameniva a oxidů železa. Směs odlévá ve formách napodobující přírodní kameny. Stále více stavařů a designérů se posouvá k použití imitace kamenného obkladu na vše od venkovních stěn po obložení krbových kamen. Zatímco umělý kámen nemusí být skutečným kamenem, nabízí mnoho vlastností a výhod, což z něj činí žádanější možnost.
Ať už se rozhodnete pro kamenný obklad pravý nebo jeho imitaci, váš dům získá jedinečný a originální vzhled.
Samolepicí imitace kamene, popřípadě lepicí imitace kamene a nalepovací imitace kamene je mnohem levnější než skutečný kámen a snadněji se instaluje. Ve skutečnosti existuje mnoho možností pro kutily, které nevyžadují služby šikovného zedníka. I když si umělý kámen nechcete instalovat sami, profesionální instalace je stále výrazně levnější, protože imitace kamene váží méně a její instalace zabere mnohem méně času než přírodní kámen.
Při přípravě směsi na umělý kámen se používá pigment umožňující jeho různé zabarvení. Když navštívíte kutilské obchodní hypermarkety - Hornbach, OBI, Baumax, Bauhaus – zjistíte, že je opravdu z čeho vybírat.
Nejen, že je k dispozici mnoho pigmentů, existují i výrobní procesy, které lze použít k zajištění toho, aby barva pronikla do celé tloušťky umělého kamene. Imitaci kamene lze navíc vyrobit tak, aby kopírovala přírodní kámen i ve 3D, na první pohled je téměř nemožné poznat rozdíl.
Přírodní kámen je omezen na svou přirozeně se vyskytující barevnou paletu, kterou nelze nijak měnit.
Imitace kamene také přichází v několika různých tloušťkách, což jí dává další výhodu oproti přírodnímu kameni. To může výrazně usnadnit použití imitace kamene v netradičních aplikacích. Typické možnosti tloušťky umělého kamene se pohybují od 2,5 cm do 20 cm.
Jednou z výhod přírodního kamene je jeho dlouhá životnost: přírodní kámen může vydržet po generace, aniž by vybledl nebo vykazoval jiné známky opotřebení. Aby však kámen zůstal v dobrém stavu, je nezbytná pravidelná údržba. To zahrnuje čištění a ochranu proti nárazům. Pokud přírodní kámen praskne nebo se uvolní, je to drahá oprava. Přírodní kámen je mnohem těžší a méně porézní než imitace, takže je obtížnější jej opravit a pracovat s ním. Stručně řečeno, i když skutečný kámen vydrží desítky let, jeho údržba je nákladná a časově náročná.
Imitace kamenného obkladu také vyžaduje údržbu a měla by být chráněna před nárazy. Pokud umělý kámen praskne nebo se uvolní, je oprava levnější než oprava přírodního kamene – a méně problematická. Umělý kámen je při agresivním chemickém čištění náchylnější k poškození než přírodní kámen a měl by být čištěn pouze směsí jemného saponátu a octa. Všimněte si, že většina umělého kamenného obložení je instalována s rámem, který umožňuje odvodnění. Rám zajišťuje, že kamenná dýha vydrží, brání růstu plísní a plísní a usnadňuje údržbu, navzdory tom je vhodný spíše do interiéru.
Ve 21.století se stále více věcí dělá s ohledem na životní prostředí. Stavba domů má jeden z největších negativních dopadů na přírodu. Jelikož se přírodní kámen těží, je jeho imitace k přírodě šetrnější.
Zdroje přírodního kamene jsou zničeny, když se přivezou stroje a „dobré“ části kamene se vyřežou a zůstane v přírodě zůstane jen odpad. Tento odpadní materiál zahrnuje prach, který je škodlivý pro životní prostředí v okolí ložisek přírodního kamene.
Dále se přírodní kámen čistí extrémně drsnými chemikáliemi, které také poškozují životní prostředí. Vliv imitace kamene na životní prostředí je mnohem méně škodlivý a mnoho distributorů zdících výrobků nabízí kamennou dýhu jako alternativu ke skutečnému kameni kvůli souvisejícím dopadům na životní prostředí.